לחזרה הקלק שוב


שכונת הר חומה

1995-2002
בינוי ערים

השכונה תוכננה במסגרת ההסכמות המשותפות של הצעדים בוני האמון בהסכם "אוסלו" שבין הרשות הפלסטינית ומדינת ישראל. השכונה הייתה אמורה לקלוט מתיישבים משטחי יהודה ושומרון שאמורים היו להתפנות במסגרת הסדר קבע.

התחלת הבניה של השכונה שתוכננה לקלוט 6,500 יחידות דיור בשלבים הראשוניים, בוצעה לאחר פינוי שטחים בחברון ("הפעמה הראשונה") על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בכהונתו הראשונה. הסכמי "אוסלו" לא מומשו, אך ממשלות ישראל לדורותיהן המשיכו בבניית השכונה, וכך הפכה לכלי משחק בין הצדדים המתגוששים על הסכם בלתי מושג.

השכונה תוכננה על גבעות השוכנות בין בית לחם מדרום וקיבוץ רמת רחל מצפון, כאשר היא משלימה את טבעת השכונות הדרומית של העיר, ומשתרעת מגילה במערב ומדבר יהודה ממזרח. השיפועים התלולים של מורדות גבעות אלו אילצו אותנו לחפש תוואים בחלופות רבות שימנעו פגיעה חמורה בנוף, ויתאימו עצמם למבנה הטופוגרפיה.

שלב א' אותו תכננו תכנון מפורט (2650 יחידות דיור) מורכב מבניינים קטנים יחסית המתאימים עצמם למבנה הטופוגרפי, כך שהמעטפת הבנויה משקפת אותו למעשה.

משרדנו מעורב גם בהקמת מכון טיהור שפכים הממוקם בשכונה ושנועד לשרת את השכונות המזרחיות של ירושלים. תפקידו למנוע את זיהומם של הנחלים במדבר יהודה. המים המטוהרים ישמשו להשקיית הגינות הציבוריות בשכונה ובעיר כולה.

המזמין: משרד הבינוי והשיכון

מיקום: דרום-מזרח ירושלים

שטח: 673 דונם