לחזרה הקלק שוב


משרד החוץ

1996-2002
ציבור

לאחר מיון משרדי האדריכלים הבכירים בארץ, נבחר משרדנו בשותפות עם אדריכל אי.ג'י, דיאמונד מטורנטו - קנדה, להשתתף בתחרות מצומצמת לתכנון בניין משרד החוץ החדש. לאחר שיפוט על ידי טובי האדריכלים בעולם נבחרו שלושה משרדים לשלב ברירת מזמין. משרדנו נבחר מבין השלושה לתכנן את הפרויקט. בזכייה בתחרות קיבלנו הזדמנות חד פעמית. מעבר לתפקוד פרוגרמאתי ואורבאני הבניין בא להיות סמל של מדינת ישראל בארץ ובעולם -  מדינה צעירה, דמוקרטית ומתקדמת.

ככל בניין אחר, משרד החוץ צריך להיקשר בהגיון אל סביבתו האורבאנית. החזית אל שדרת הלאום מתקשרת אל הקו המעוגל של הרחוב ומבטאת את תפקידו הייצוגי של משרד החוץ. קומת הגג של המבנה הייצוגי, שהיא מקום מושבו של השר, ממוקמת תחת גג אבץ המעוצב בצורה חופשית מעל מסכי זכוכית המנוגדים לבסיס האבן של הבניין. מן העבר השני, שואבת חזיתו השנייה  של הבניין ממראה בנייני משרדי הממשלה בהמשך הרחוב, בעלי האופי הפשוט, המזמין והיעיל. בין שני אגפי הבניין מחבר אולם המבואה המשמש כלובי טקסי. קירות האולם עשויים אבן "אוניקס" התלויה על שלד של אלומיניום ופלדה, ומצליחה לחבר בין חומר מסורתי לחומר טכנולוגי וקל בעת ובעונה אחת, בזכותו שקיפותה המשנה את מראה במצבי התאורה השונים. מבנה הלובי הטקסי עומד בשד' יצחק רבין כסמל של משרד החוץ.

פרט לחזית הייצוגית של הבניין, עם החצר הטקסית לפניה, הוספנו לפרוגראמה אולם רב תכליתי המשמש לקבלות פנים ולאירועים רשמיים.

ירושלים בנויה שכבות רבות זו על זו, גלויות ונסתרות. אחד ממאפייני העיר העתיקה הוא חוסר הוודאות ביחס לפני הקרקע. השתמשנו בתוואי השטח של המגרש ליצירת דגם דומה. בהמשך לכניסה היומיומית תלוי גשר קל מראה המחבר בין גג האולם הרב תכליתי לאולם המבואה. מבט כלפי מטה מגלה שכבות נוספות וחושף כי מבנה המשרדים והמבנה הייצוגי ממשיכים מתחת למפלס הנדמה תחילה כפני הקרקע. זהו תרגום של הצורה ההיסטורית אל תוך המבנה המודרני.

היה זה אתגר אדריכלי לתכנן בניין זה מאבן ירושלמית, בירושלים, כך שיעמוד בדרישות ביטחוניות ושגם יענה על המטרות הפרוגרמאתיות והתכנוניות שהוצבו. כמענה לכך חיפוי הבניין בוצע באבן שעובדה באופן מכני וייחודי, תוך שימוש בפלטות אבן אחידות וגדולות במיוחד. הדבר הקנה לחומר המסורתי מראה מודרני ועכשווי.

בפרויקט 27,000 מ"ר משרדים אולמי אירוח וטקסים, לשכות ייחודיות ומערכות שירות לבניין, וכן חניון בשטח של כ- 12,000 מ"ר.

 

המזמין: מנהלת הקמת קריות הממשלה

מיקום: שד' רבין, קריית הלאום, ירושלים

שטח: 39,000 מ"ר

 

צילום: טים גריפית', עמית גירון